Lankomumas

Straipsnių peržiūros
483555

2015 m. spalio 2 d. Vilkijos žemės ūkio mokyklos mokytojai vyko į edukacinę ekskursiją po Šilutės kraštą

Šilutės kraštas – tai kraštas, kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą. Tai unikali vietovė, kurią buvo verta aplankyti. Šilutės kraštas garsėja savo pavasariniais potvyniais, apsemiančiais dideles teritorijas ir atskiriančiais kai kurias gyvenvietes nuo likusios civilizacijos. Krašto išskirtinumą sąlygoja tai, kad čia yra Nemuno Delta, kurioje yra 14 draustinių bei 1 rezervatas, kai kur dar žmogaus nepaliesta išskirtinė gamta, neapsakomi potvyniai su tūkstančiais gulbių bei užliejamose pievose įrengtos polderių sistemos.

 

Sugrįžę iš Šilutės prieplaukos, vykome per Geltonąjį tiltą Rusnės kryptimi. Rusnė – didžiausia Lietuvos sala ir miestelis, nutolusi apie 8,6 km nuo Šilutės miesto. Tai viena seniausių gyvenviečių Nemuno deltoje, įkurta XV a. Bažnyčios bokšto vėjarodė žymi 1419 m. Tai vienintelis Lietuvos miestelis, esantis saloje. Per Atmatą nutiestas modernus tiltas ne visada gelbsti vietos gyventojus nuo pavasarinių potvynių. Jo metu užliejama per 40 tūkst. ha pievų. Rusniškius nuo potvynio saugo pylimai. Saloje įrengta polderių sistema su 20 vandens kėlimo stočių. Prie Dumblės ežero žemės paviršius yra 1,3 m žemiau jūros lygio. Vasarą Rusnė tampa ypač lankoma vieta. Atvažiuoja turistai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Vokietijos, Danijos. Gyvenvietėje atgimsta senosios žvejų tradicijos – pagal senus brėžinius pastatyta burinė Rusnės žvejų valtis. Rusnės saloje aplankėme restauruotą bažnyčią, senąjį paštą, etnografinę K. Banio sodybą, Uostadvario švyturį (1876 m.), pirmąją vandens kėlimo stotį (1907 m.). Rusnė – pasienio miestelis: kitoje Skirvytės pusėje Rusijos Federacijos Kaliningrado sritis.

Kita mūsų stotelė – Kintai, kurie nuo Rusnės nutolę 33,4 km. Kintus supa nuostabus pušynas (600 ha) – Kintų miškas. Miestelio bažnyčia pastatyta 1705 m., kai iš Ventės rago bažnyčia buvo perkelta į Kintus. Bažnyčios barokinis altorius papuoštas vietinių meistrų pjaustytomis lentomis. Meniškai pjaustytos vėjalentės, lėkiai tradiciškai puošė kiekvieno žvejo namą. Tokių puošnių ir savitų vėtrungių nebuvo niekur kitur Europoje. Kintai garsėja ir tuo, kad juose mokytojavo būsimasis lietuvių filosofas rašytojas Vydūnas (1868-1953 m.).

Netoli Kintų, maždaug už 7,6 km, yra Mingės kaimas, dar kitaip vadinamas Lietuvos Venecija. Abipus upės gyvenantys žmonės susisiekia tik valtimis. Kaimas yra abipus Minijos žemupio, tarp Kuršių marių, Kniaupo įlankos ir Krokų lankos. Tai vietinės reikšmės architektūros paminklas – vienos gatvės (devyniolika sodybų) išretėjusio užstatymo žvejų kaimas. Sodybos išsidėsčiusios Minijos krantuose, kiemai su gėlių darželiais atgręžti į upę, prie kiekvieno namo įrengtos prieplaukos.

Mingė tikrai sužavėjo savitu grožiu ir paliko neišdildomų įspūdžių. Daugelis vietinių gyventojų teikia kaimo turizmo paslaugas, nuomoja valtis, vandens dviračius, organizuoja pasiplaukiojimus laivais.

Šilutės rajone Rusnėje penktadienį buvo atidengtas paminklas Indijos nepriklausomybės didvyriui Mahatmai Gandhi (Mahatmai Gandžiui) ir šiame miestelyje gimusiam jo draugui žydui architektui Hermanui Kallenbachui (Hermannui Kalenbachui).


Renginyje dalyvavo ir Vilkijos žemės ūkio mokyklos mokytojai. Atvykęs ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius bronzinę skulptūrą pavadino paminklu Lietuvos ir Indijos draugystei ir litvakų - iš Lietuvos kilusių žydų - pasiekimų liudijimu.„ Šiandien atidengiamas paminklas draugystei - dviejų žmonių, dviejų tautų draugystei“, - sakė premjeras prie beveik dviejų metrų aukščio bronzinio paminklo ant Atmatos upės kranto, pasienyje su Rusijos Karaliaučiaus sritimi.